Kamp Hayatı

Kamp Çadırı Seçerken Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Kamp Çadırı Seçerken Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Nasıl Bir Çadır Almalıyız? Kaç Kişilik Çadır Almalısınız? Çadırlarda olması gereken özellikle bu yazımızda.

Kamp yapmak unutulmaz anılar yaşamamızı sağlar. Şehir hayatından uzakta doğa ile iç içe huzur dolu bir gün geçirmek hepimizin hayal ettiği bir deneyimdir. Her zaman söylediğimiz gibi doğada çok güzel bir gün geçirmek ile ızdırap dolu bir gün geçirmek arasında çok ince bir çizgi vardır. Şehirli insanlar olarak uzun zamandır doğadan kopuk bir yaşantıya sahibiz. Bu sebeple doğadaki tehlikeleri öngörme ve bu tehlikelerle başa çıkma deneyiminden yoksunuz.

Son dönemlerde kamp yapmak, otel tatil konseptlerine göre daha fazla tercih edilir oldu. Bunun bir çok sebebi var. Ekonomik olması ve mental olarak insanı rahatlatması bunlardan sadece birkaçı olarak sayılabilir.

Öncelikle kamp yapmadan Temel Kampçılık Eğitimi alınmasının çok önemli ve faydalı olacağını belirtelim. Bu sizin tehlikeleri önceden ön görmenizi ve güvenli bir kamp yapmanızı sağlayacaktır.

Bu yazımızda en çok zorlandığımız çadır seçimi konusunda dikkat edilmesi gerekenlere değineceğiz. Genellikle çadır seçimi kafa karıştırıcı bir durumdur. Kulaktan dolma bilgiler, mağazalardaki deneyimsiz satış personellerinin önerileri ile birleşince amacımıza ve ihtiyacımıza uygun olmayan tercihlerde bulunabiliyoruz. Çadır fiyatlarını göz önünde bulunduracak olursak, uzun süre kullanacağımız bir ekipmanı yanlış tercih etmek çok hoş olmayacaktır.

Çadır yıllar içinde çok çeşitli amaçlar için kullanılmıştır. Kemikten, hayvan derisinden, toprak ve kilden yapılan çadırlar günümüz itibariyle sentetik malzemelerden üretilmektedir. Tarihsel serüvenine başka bir yazıda değineceğiz.

Çadır almadan önce çadırı hangi amaçla kullanacağımıza karar vermeliyiz. Arkadaşlarla gidilecek bir hafta sonu kampı mı? Kalabalık bir aile grubuyla gidilecek bir hafta sonu kampı mı? Hangi mevsimde gitmeyi planlıyorsunuz? Yada dağcılık ve uzun süreli trekking faaliyetinde kullanılacak bir çadır mı arıyoruz? Kullanım alanları ve amaçları farklı olan onlarca çadır modeli var.

Kamp yaparken çadırı sadece gece yatarken kullanacağımızı, günün çoğunluğunu dışarıda geçireceğimizi hatırlatalım. Bu sebeple gün boyu içinde duracakmışız gibi düşünmeyelim. Kamp yapmaya gidiyorsak konfor alanımızdan çıkıyoruz demektir. Evdeki konforu doğaya götürmek amacına uygun olmayan beyhude bir çaba olacaktır.

Nasıl Bir Çadır Almalıyız?

Çadırlar, genel olarak bizleri olumsuz hava koşullarından, yağmurdan, börtü böcekten korur.

Yağmur suyunu uzun bir müddet geçirmeyen bir çadır olması bizler için önemli bir özellik.

Kampta geceyi ıslanarak geçirmek istemezsiniz. Çoğu çadır yağmur geçirmez özelliktedir. Ancak bazı çadırların su geçirmez özelliği yoktur. Alacağınız çadırın mutlaka su geçirmez özelliği olmasına dikkat edin.

Çadır kapısında ek sineklik olması

Hiçbir böcek bilerek çadırınıza girmez. Ancak siz çadırın kapısını açık bırakırsanız bilmeden çadırınıza girebilirler. Kamp yaptığımız yerler genellikle diğer canlıların yaşam alanları olur. Bu sebeple sineklikli kapıya sahip olan bir çadır olmazsa olmazdır.

Çadırın içinde küçük fileli cepler olması küçük eşyalarımızı organize etmek için avantaj sağlar.

Küçük detaylar hayatı kolaylaştırıyor. Gece karanlıkta çadırın içinde cep telefonunuzu, el fenerinizi aramak kadar can sıkıcı bir durum yok. Elinizin rahat ulaşabileceği yerlerde küçük fileli cepler olması büyük avantaj sağlar. Alacağınız çadırda bunu kontrol edin.

Çadırın tek kapı yerine iki kapısının olması giriş ve çıkışlarda kolaylık olur

Gece çadırda yatarken, dışarı çıkmanız gerektiğinde kimseyi rahatsız etmeden, kimsenin üstünden atlamadan bunu başarmak eğer kapı tarafında yatmıyorsanız tek kapılı çadırlarda çok zor. Çift kapılı çadırlar, acil durumlarda diğer kapıyı kullanmanız gerektiğinde de işe yarar. Çadır türüne göre çift kapı seçeneği olan çadırlar tercih edilebilir.

Çadırların hafif ve kolay kurulabilmesi, taşınabilir olması çok önemli.

Çoğu kamp alanına araçlarla gideriz. Ancak kamp yapılan yerler her zaman araçlarımızın yanı başı olmayabilir. Malzemelerimizi uzak bir noktaya taşımamız gerekebilir. Yada sırt çantasıyla bir doğa yürüyüşlü kamp yapıyorsanız ağır bir çadır taşımak sizi doğadan soğutabilir. Bu sebeple aile çadırlarında 10-15 kg, sırt çantalı doğa yürüyüşlerinde 2-3 kg geçmeyecek bir çadırdan yana tercihinizi kullanabilirsiniz.

Havalandırma pencerelerinin birden fazla olması, çadırdaki yoğunlaşmayı önler.

Oda ne? Gece yağmur yağmadığı halde, sabah uyandığınızda üstünüz ıslanmış. Evet yoğunlaşma ile tanışmış oldunuz. Çadırlar genellikle çift tenteli olur. İlk tente sizi böceklerden korurken, üst tente yağmurdan ve rüzgardan korur. Havanın kararmasıyla sıcaklık düşer ve çadırın içindeki hava dışarıdan daha sıcak olur. Buda bir müddet sonra yoğunlaşmaya (buhar ile nem oluşması) sebep olur. Çadırın içinde yeterli havalandırma olursa yoğunlaşma sorunuyla karşılaşmazsınız. Kişi sayısı az olan çadırlarda tek havalandırma yeterli olurken, Sayı 2 den fazla olduğunda birden fazla havalandırma penceresi gereklidir.

Fosforlu çadır ipleri,

Her çadırda bu özellik yok. Ancak gece gerdirdiğiniz çadır ipine takılmamak için fosforlu ipler kullanabilirsiniz. Bunu daha sonradan da alıp, çadırlarınızda kullanabilirsiniz.

Çadırlarda balkon yada bagaj olarak ifade edilen kısımların olması fazla eşyalar yada ayakkabıları koymak için idealdir.

En önemli detay. Çadırda sadece siz kalmazsınız. Eşyalarınız, ayakkabılarınız, çantanız da sizinle birlikte çadırda yer kaplar. Bu sebeple büyük eşyaları koyabileceğiniz bagajlı çadırları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Çadır modelinizin yedek parçalarının olması, üretici yada satıcı firmanın karşılaştığınız sorunlarla ilgilenmesi çok önemli.

Çadır kumaşlarının çoğu sentetik malzemelerden üretilir. Kumaşı yırtıldığında bunun yedek parçası olmaz. Yapışkanlı bantla yapıştırabilirsiniz. Ancak çadırı ayakta tutan direkleri (poller) kırıldığında tamiri mümkün olmaz, değiştirmeniz gerekir. Aldığınız çadır modelinin yedek polüne ulaşamazsanız tamir edemeyebilirsiniz. Çadırı aldığınız yerle ilgili size yardımcı olabilecek kurumsal yerlerden alış veriş yapmaya özen gösterin.

Kaç Kişilik Çadır Almalısınız?

Çadırların iç hacimleri kişi sayısına göre değişir. Ancak çadırımızda sadece biz kalmayız, sırt çantamız, eşyalarımız, ayakkabılarımız, mutfak malzemelerimiz içinde yer gereklidir. Biz yıllardır 4 kişi 3 kişilik çadırda kalıyoruz onu da belirtelim : ) Ama her defasında büyük bir çadır almaya niyetleniyoruz.

Bu sebeple iki kişi için, iki kişilik çadır yetersiz gelecektir. Bizim önerimiz kaç kişi kalacaksanız bir kişilik fazla çadır almanızdır. Yani 2 kişi için 3 kişilik çadır. 3 kişi için 4 yada 5 kişilik çadırlar idealdir.

Günümüzde bir çok üretici firmanın ürettiği çadırlar, ihtiyaçları karşılamaya yönelik özellikler içeriyor olsa da eklenen her özellik çadırın fiyatını etkileyen bir unsur.

<