Aktif Etkinlikler

Aile Doğa Yürüyüşü (ÜCRETSİZ) 7+yaş

  • Aktif Etkinlikler
  • Elif Güvere
  • Etkinlik Tarihi: 13.03.2023
Etkinlik Doluluk Oranı
Aile Doğa Yürüyüşü (ÜCRETSİZ) 7+yaş

Bizlere miras kalan bu topraklarda Çanakkale zaferinin 108.yıl dönümünde atacağız adımlarımızı...7 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur

Etkinlik Hakkında

18 Mart 2023 tarihinde (Cumartesi), Bentler Tabiat Parkında Aile Doğa Yürüyüşü etkinliğimize davetlisiniz.

Çanakkale Zaferinin 108. yıl dönümü anısına yapacağımız Aile Doğa Yürüyüşü etkinliğimizde atacağımız adımlar, bizlere miras kalan bu topraklarda birlik ve beraberliğimizi pekiştirmek için olacak. Aynı zamanda doğanın sağaltıcı etkisinden faydalanacağız.

Etkinliğimiz ÜCRETSİZ olup 7 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur.  Bu bir doğa etkinliği olduğundan kontenjan 20 Aile ile sınırlıdır.

Türkiye'de ilk defa Bir Demet Yolculuk tarafından başlatılan Aile Doğa Yürüyüşü etkinlik içeriğinde çocuklarla birlikte çantalarını, düdüklerini, büyüteçlerini alıp doğaya, küçük canlıları, ekosistemi keşfetmeye ve keyifli bir yolculuğa çıkıyoruz.

İstanbul’un kalbi olan Belgrad ormanları içerisinde yer alan Bentler Tabiat Parkında macera dolu yaklaşık 6 km’lik bir doğa yürüyüşü yapacağız. Çocuklar açısından eğlence, öğrenme, sosyalleşme, doğa farkındalığı kazanma, duyusal, bilişsel ve fiziksel yeteneklerinin artması gibi kazanımlar olurken, yetişkinler için şehir hayatının stresinden, kalabalığından ve gürültüsünden uzak doğada geçirilecek bir gün olacaktır.

Yürüyüşümüzde Osmanlı İmparatorluğu döneminde şehrin su ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılan 7 adet bentten ikisi olan Valide Sultan Bendi(1796) ve Sultan Mahmut(II) Bendi (1839) göletlerini de görme fırsatımız olacak. Etkinlik günü saat 10.00'da buluşuyoruz. Kısa bir tanışma ve bilgilendirme akabinde yürüyüşe başlayacağız. Etkinliğimiz 14.30-15.00 gibi bitecektir.

Parkur Bilgileri

Rota uzunluğu      : 5-6 km (yaklaşık) /  Çocuk Yaş Grubu  :  7+ yaş   çocuklar için uygundur

Ulaşım

Etkinlik günü saat 10.00’da BAHÇEKÖY/SARIYER'de belirtilen konumda(Bentler tabiat parkı) buluşuyoruz. Detaylı konum kesint kayıt olan katılımcılar ile paylaşılacaktır. Her aile kendi ulaşımını sağlayacaktır.  Alanda otopark mevcuttur. Toplu Taşıma ile gelecek olanlar; Hacıosman metro istasyonundan her 15 dakika da bir belediye otobüsü kalkmaktadır. Hacıosmandan 42HM otobüsüne binerek son durakta inebilirsiniz.  Son durakta indikten sonra bentler tabiat parkına 10 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Yanımıza Almamız Gerekenler

Yetişkinler için Küçük bir sırt çantası: Yürüyüş esnasında malzemelerinizi koyabileceğiniz, en az 20-25 LT kapasiteli sırt çantası.

Çocuklar için Sırt Çantası: Çocuklar için küçük bir sırt çantası motive edici unsurdur. Kendi kıyafetlerini çantasına koyması ve yürüyüş esnasında çantasını taşıması faydalı olacaktır. Ormanda bulduğu kozalak, çiçek, yaprak gibi doğadan eve götürmek isteyeceği malzemeleri çantasına koymak isteyebilir. Evde ormandan toplanan malzemeler ile güzel bir etkinlik bile yapabilirsiniz. Önerdiğimiz çanta hacimleri  (4-7 yaş için 5 LT & 7-12 yaş için 12 LT yeterli olacaktır).

Çocuklar için Büyüteç: Ormanı keşfetmeye giderken küçük canlıları incelemek için büyüteç olmazsa olmaz.

Herkes için Düdük: Düdük ormanda iletişim ve eğlence aracımız. Mutlaka bir düdük olsun.

Yürüyüş ayakkabısı: Yürüyüşe uygun, taban kısmı tırtıklı ve sert, tercihen bileği saran suya dayanıklı yürüyüş ayakkabısı.

Baş: Güneşli havalar için şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, bandana

Üst: Yağmurlu havalar için yağmurluk yada şemsiye. Havalar serin olacaktır yağmurluk altına giymek için polar. Sentetik tişört.

Yağmurluk : Mevsim itibariyle yağmurluklar yanımızda olsun.

Alt: Yürüyüşe uygun, mümkünse çabuk kuruyan, eşofman. (Kot pantolon doğa yürüyüşüne uygun değildir.)

Yedek Kıyafet: Çantanızda yada aracınızda en az bir takım üst, alt ve çorap olmak üzere yedek kıyafet bulundurabilirsiniz.

Matara: Mümkünse şeffaf olan su mataralarından edinebilirsiniz. Çocuklar için 0,50 cc, yetişkinler için kişi başı 1 lt. yeterli olacaktır. Yol üzerinde 2 kez su kaynağı göreceğiz.

Yiyecek: Yanımızda getirdiklerimizi molalarda yiyeceğiz. Önerdiklerimiz, kuruyemiş, sandviç(öğle yemeği için), meyva, salatalık, havuç, meyva suyu gibi hafif atıştırmalıklar.

İlkyardım: Bir demet yolculuk etkinlik sorumlusunda ilk yardım çantası olacak. Sizin ve çocuğunuzun sürekli kullandığı ve varsa alerji ilaçlarınızı yanınıza almayı unutmayın.

Önemli Uyarı: Pamuk atlet ve %100 pamuklu kıyafetler doğa yürüyüşleri için uygun değildiir. Doğa yürüyüşlerinde sarf edilen efordan ötürü normalde olduğumuzdan daha fazla terleriz. Pamuk kıyafetler(%100 pamuk içerenlerin tamamı) yapısı gereği teri emerek ıslandığında çok geç kurur. Islak bir şekilde uzun süre vücutta kalması bizim ve çocuklarımızın hastalanmasına yol açabilir. Bu sebeple doğa yürüyüşlerine uygun değildir. Teri dışarı atan ve çabuk kuruyan sentetik kıyafetler doğru bir tercih olacaktır.

Bir Demet Yolculuk etkinlikle ilgili değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Etkinlik sorumlusu katılımcıların güvenliği için hava durumu vb. farklı sebeplerden ötürü etkinliği iptal edebilir, erteyebilir.

 

 

Başvuru kontenjanımız dolmuştur.

<